TİMAŞ - Mantolama

Mantolama, binalarda ısı tasarrufu kazandırmak amacıyla dış cephesinin ısı yalıtım malzemeleri ve ekipmanları ile kaplanması işlemidir. Mantolamanın en büyük amacı dışarıdaki iklim koşullarının (ısı, yağmur vb.) bina/yapı içine olan etkisini izole etmeye, enerji tüketimini ve kayıplarını azaltmaya ve dış görünüm açısından bir estetik kazandırmaya yöneliktir. Timaş A.Ş. firması olarak Ankara Ostim'de bulunan merkezimiz de , binalarınız ve yapılarınız için mantolama malzemesi satışı ile birlikte aynı zamanda uygulama hizmetlerini de sunmaktayız.

Genel olarak mantolama levhalarının üzeri akrilik kaplı olup su, nem ve ultraviyole gibi dış etkenlere karşın dayanıklıdır. B1 sınıfı alev yürütmeyen, insan sağlığına zararsız, hafif bina üzerine yük getirmeyen, kolay uygulanan aynı zamanda tasarım yani yapının dışına estetik kazandırabilecek dekorasyon özelliği bulunan ürünler tercih edilmektedir.

Yapılarda kolonlar ve kirişler ısı kaybının yaşandığı birincil bölgelerdir. Bu nedenle, dış cephe kaplaması iç cephe kaplamasına göre yalıtım açısından daha faydalıdır ve daha uzun ömürlüdür. Dış cephenin kaplanması ile birlikte kolonlara, kirişlere, duvarlara, pencerenin merkezine ve çıkma alt kısmına yalıtım uygulaması yapılabilir. Aynı zamanda yapının korozyon problemini önlemeye de yardımcı olur.

Binalarda tüketilen enerjinin yaklaşık üçte biri ısınma için harcanmaktadır. Bu nedenle binada ısı kaybını en aza indirgemek ve enerji tasarrufu sağlamak için mantolama uygulanır. İnsanların konforlu yaşaması için ortalama 20 - 22 °C gibi sıcaklık idealdir. Bunun yanında ses yalıtımı ve gürültü denetimi de mantolama ile sağlanabilir. Sadece cephe için değil, binanın çatısına da mantolama uygulanabilir.

En Önemli faktörlerden bir tanesi de fiyat/performans oranı ve referanslardır. Mantolama bir kaç senede bir tekrarlanan bir uygulama olmadığı için doğru kararlar verilmelidir.

Timaş A.Ş , teknik uygulama ve malzeme konusunda deneyimli bir mantolama firması olarak , hem mühendislik bilgileri hem de geçmişten gelen tecrübesi ile sizlerin projelerinde kararlarınızı etkileyecek çalışmalarda bulunabilir.